Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II
Sadek - Kostrza w Sadku

Zespół Regionalny "Pnioki

Szkolny Zespół Regionalny „Pnioki” powstał w 2005 r. z inicjatywy dyrektorki szkoły, Pani Haliny Gocal, która obecnie jest kierownikiem zespołu oraz instruktorki tańca, Pani Marii Wójtowicz. Zespół  działa w Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sadku – Kostrzy.

Członkami Zespołu są uczniowie szkoły, którzy kultywują tradycje, śpiewy, tańce, obrzędy, zwyczaje oraz gwarę Lachów Szczyrzyckich i Lachów Limanowskich.

Zespół opracował i przedstawił  następujące regionalne programy artystyczne: „ Jak roz kawalyrka na zabawo w remizie sła”, „Na wygonie płod lascom”, „Po Majówce”, „Jak to przed weselom Kaśki było”. Przedstawiono także obrzędy kolędnicze: „Herody”, „Pastuski”, „Z turoniem”, „Z gwiazd?”.

 

W swoich programach członkowie zespołu przedstawiają zabawy, wyliczanki oraz  tańce ze śpiewem. Najbardziej znane z nich to: pasterka, suwana, chodzony, szewc, przepióreczka, kowal, ogrodnik oraz wiele polek z przyśpiewkami.

Członkowie zespołu wykorzystują, przekazane przez najstarszych mieszkańców wsi, stroje regionalne. Szczególny zachwyt wśród członków komisji oceniającej występy oraz publiczności budzą noszone przez starsze dziewczęta gorsety, które liczą ponad sto lat.

Zespół? bierze udział w licznych przeglądach, spotkaniach i festiwalach folklorystycznych,  zdobywając cenne nagrody i wyróżnienia. W 2009 roku zespół wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Święto Dzieci Gór”.  Ponadto corocznie na gminnym przeglądzie grup kolędniczych chłopcy zdobywają I miejsca / tak grupa dziecięca,  jak i młodzieżowa/. Każdego roku zespół występuje na „Limanowskiej Słazie” – Powiatowym Przeglądzie Folklorystycznym, zajmując I lub II miejsca. Dwukrotnie /w 2008 r. i 2011 r./ „PNIOKI” prezentowały się na Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce – Zdroju.  W 2010 roku zespół zdobył także I miejsce w Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej.

W 2009 r. członkowie zespołu wspólnie ze swoimi  rodzicami, którzy utworzyli Grupę Obrzędową „Śwarni Łojce” nagrali i wydali płytę pt. „śpiywom jo se, śpiywom”.

Więcej informacji na oficjalnej stronie zespołu