Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II
Sadek - Kostrza w Sadku

„PNIOKI” i „ŚWARNI ŁOJCE” u swoich partnerów na Dolnym Śląsku – w KOSTRZY!

Katolickie Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju i Działalności Szkoły w Sadku – Kostrzy realizuje projekt pn. „Znamy się tylko z widzenia” – rozwój aktywności społeczeństwa poprzez promocję i poznawanie tradycji regionalnych, który jest finansowany z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Konkurs FIO 2020.
W ramach realizacji projektu Zespoły Regionalne „PNIOKI” i „ŚWARNI ŁOJCE” z Sadku – Kostrzy nawiązały współpracę z kierownictwem i członkami Zespołu Folklorystycznego „KOSTRZANIE” z Kostrzy na Dolnym Śląsku.

Uczestnicy realizowanego projektu wyjechali do  KOSTRZY na Dolnym Śląsku, gdzie odwiedzili: Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Kostrzy, przed budynkiem której stoi -  podobnie jak przed naszą szkołą, obelisk poświęcony św. Janowi Pawłowi II; Świetlicę Wiejską w Kostrzy, kamieniołomy granitu i główne zabytki Strzegomia – gminy, w której znajduje się Kostrza.

Najwięcej uwagi poświęcono omówieniu i przedstawieniu tradycji regionalnych, które są kultywowane przez  ZF „KOSTRZANIE” z Kostrzy oraz ZR „PNIOKI” i „ŚWARNI ŁOJCE z Sadku – Kostrzy. Podczas spotkania integracyjnego, które odbyło się w Świetlicy Wiejskiej w Kostrzy, bawili się członkowie obu zespołów oraz przedstawiciele lokalnych władz: dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury, sołtyska i członkowie rady sołeckiej  Sołectwa Kostrza, kierownictwo ZF „KOSTRZANIE” oraz ZR „PNIOKI” i „ŚWARNI ŁOJCE”.

W niedzielę członkowie ZR „ŚWARNI ŁOJCE” z Sadku – Kostrzy  uczestniczyli we Mszy Świętejsprawowanej w Bazylice Kolegiackiej w Strzegomiu. Podczas nabożeństwa  śpiewali regionalne Pieśni Maryjne, uświetniając uroczystość przyjęcia przez strzegomskie dzieci Pierwszej Komunii Świętej.

Przed wyjazdem do domu członkowie zespołów regionalnych z Sadku – Kostrzy zwiedzili przepiękny zamek w Książu i otaczające go ogrody.

Po przyjeździe uczestnicy projektu mówią: „Z niecierpliwością czekamy na przyjazd „KOSTRZAN” do Małopolski i na nasz powtórny wyjazd do Kostrzy (innej, a prawie takiej samej???)”.

Ponadto w ramach realizacji projektu odbywają się:

  • Warsztaty z gwary
  • Warsztaty tańców narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem krakowiaka
  • Warsztaty śpiewu pieśni z regionu Dolnego Śląska