Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II
Sadek - Kostrza w Sadku

PNIOKI laureatem Festiwalu Zagłębie i Sąsiedzi

limanowa.in o sukcesie "Pnioków" w Dąbrowie Górniczej

Przez dwa dni, tj.  od 28 do 29 kwietnia 2017 r., w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej  odbywała się IX edycja Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego "Zagłębie i Sąsiedzi", w którym swój dorobek artystyczny zaprezentowało  28 zespołów dziecięcych oraz 58 zespołów dorosłych.  Podczas tegorocznego festiwalu wystąpiło ponad 1000 artystów ludowych z południowej Polski.    

   Rada artystyczna w składzie: Marek Piotrowski (przewodniczący, etnomuzykolog), Wiesława Hazuka (choreograf) i Janusz Chojecki (choreograf) po obejrzeniu wszystkich prezentacji konkursowych, dokonała oceny i przyznała uczestnikom nagrody i wyróżnienia.

I miejsce w kategorii młodzieżowych zespołów tanecznych (13 – 17 lat) otrzymał Zespół Regionalny „PNIOKI” z Sadku – Kostrzy.

W kategorii zespołów dorosłych kapela Zespołu Regionalnego „PNIOKI” i Męska Grupa Śpiewacza „ŚWARNI ŁOJCE” z Sadku – Kostrzy  zajęły III miejsce.

 Atrakcją dla najmłodszych uczestników, którzy zaprezentowali swoje umiejętności pierwszego dnia, były warsztaty rękodzieła ludowego, podczas których nauczyli się techniki decoupage'u i quillingu. Ponadto młodzież i dzieci własnoręcznie wykonały makramy i przedmioty z drewna, będące piękną pamiątką z wizyty w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.